ייצוג מערכות מהעולם האמיתי במערכות משחק

בלב כל משחק, מהמורכב ומסועף ביותר ועד למוצר הכי מינימליסטי ומופשט, טמונה פיסת אמת - אספקט מחודד של החוויה האנושית, המיוצגת על ידי מערכות המשחק.

במשחקים מסוימים האספקט הזה ברור מאד – למשל קל מאד לראות איך שחמט מייצג מערכת עתיקת יומין – חוויה אנושית שכיחה ביותר: מלחמה. 

מערכת החוקים של שחמט בנויה מהיררכיה של חלקי משחק בעלי יכולות שונות, ולוח סימטרי שמייצג בצורה נפלאה ופשוטה שדה קרב שבו אין סוף הזדמנויות לגאונות טקטית הנבראת כתוצאה מהצורך לנצח.

במשחקים אחרים קצת יותר קשה לראות את החוויה שהמשחק משקף – קחו למשל את תופסת, משחק שאפילו חבורת ילדים על אי בודד בלי כל קשר או השפעה מהעולם החיצון היו ממצאים ספונטית. המשחק תופסת מדבר על הקבוצה נגד הטורף, על הקרבה עצמית של פריט כדי לתת לקבוצה לשרוד, על השימוש בזריזות ואינטלגנציה כדי לחמוק מתנאי ההפסד האולטימטיבי.

כמעצבי משחקים, אנחנו מתבקשים ליצור משחקים שגורמים לשחקנים להרגיש בצורה מופשטת ואלגנטית אספקת מסוים של המציאות שלנו. שיתוף פעולה, תמרון המפה החברתית, ומילוי תפקידים שונים בארגון שלנו מורכבים מאד. 

אז איך אנחנו אמורים לייצג את המפלצת המורכבת הזו שתלויה בכל כך הרבה משתנים במערכת משחק – ועוד כזו שנוכל ללמוד, להפנים, לשחק בה וגם להשאיר לנו קצת זמן לדבר ולחשוב על מה שעברנו?

מוכנים? הנה הנוסחה:

חוקים פשוטים + שילוב מערכות אלגנטי = עומק

חוקים פשוטים מכריחים את המעצב לרדד ולפשט את המסר. בשח מט אפשר להסביר את המשחק 

 

בלב כל משחק, בין אם המסועף ומורכב ביותר או הכי מופשט ומינמליסטי, טמונה אמת שמלמדת אותנו על החוויה האנושית – מערכת חוקים וסט ערכים המשקפים פן מסויים של חיינו. אם נדע למצוא את האמת הזו, שלפעמים קשה לראות במבט ראשון, נדע לנצל את כוחם של משחקים לצרכים שלנו.

מערכות משחק בעולם האמיתי

כמעצבי משחקים אנחנו רואים מערכות משחק בכל מקום, זה לא כי אנחנו לא לוקחים את החיים ברצינות, בדיוק להיפך – אנחנו לוקחים משחקים מאד ברצינות. בכל דבר שנעשה בחיים, בין אם ניהול מערכות היחסים שלנו או השקעה כספית, ננסה לפרק את מרכיבי המערכת בה אנחנו פועלים ונשאל את עצמנו:

מהם תנאי הניצחון: לשם מה אני עושה פעולות במערכת הזו?

מהם תנאי ההפסד: מה צריך לקרות כדי שכבר לא אהיה במשחק?

איזה מן משחק אני משחק: האם מדובר ב COMPETATIVE (יחסי יריבות) או COOP (שותפות גורל עם שאר השחקנים)?

אילו מתחים קיימים במערכת המשחק: האם המתח המרכזי נמצא בעלות/תועלת של פעולה מסוימת או בניגודי אינטרסים הנובעים מתנאי הניצחון השונים של השחקנים?

השאלות האלו מאפשרות לנו לפשט את מרכיבי הסביבה השונים לכדי מערכת משחק שעוזרת לנו להבין מה כדאי לעשות ולמה – ואם אנחנו יוצרים משחק (שנמצא מחוץ ל"עולם האמיתי", פשוט משחק) הגישה הזו עוזרת לנו לייצג את מרכיבי המערכת הזו בצורה מופשטת וקלה להבנה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
דילוג לתוכן